به دندانپزشکی خوش آمدید! می توانید ابزارک ها را در اینجا قرار دهید.

کیست های دندانی

کیست های دندانی دندان پزشکی برلیان

 

کیست دندان چیست؟
کیست های دندانی دندان پزشکی برلیان

یکی از آن شرایط “معروف” یا نادر قطعاً کیست دندان است. برای کسانی که نمی‌دانند، کیست اساساً کیسه‌ای از بافت نرم یا مایعی است که در کنار یا اطراف دندان ایجاد می‌شود. افرادی که هرگز در مورد کیست دندان نشنیده‌اند یا درد کیست دندان را تجربه نکرده‌اند باید خود را خوش شانس بدانند.

با این حال، بیمارانی که مجبور به مقابله با این بیماری شده‌اند، می‌دانند که چقدر می‌تواند ناراحت کننده و دردناک باشد.

بهترین کاری که یک فرد می‌تواند انجام دهد این است که به درستی آماده باشد. در اینجا همه چیزهایی که بیماران باید در مورد کیست‌های دندانی بدانند آورده شده است
علت کیست دندان و نحوه تشخیص وجود کیست دندان

در بیشتر موارد، کیست‌ دندان در نوک ریشه دندان مرده یا در حال مرگ ایجاد می‌شو د.

وقتی صحبت از علت کیست دندان می‌شود، رایج‌ترین دلایل را می­توان اینطور بیان کرد:

رشد نامناسب دندان یا وضعیت نامناسب دندان در دهان.

کانال ریشه به طور طبیعی یا در نتیجه یک روش نامناسب شکست خورده است

یک سندرم ژنتیکی به نام سندرم گورلین

اگر دندان به هر طریقی دفن شود یا نهفته باشد، کیست ممکن است ایجاد شود. به عنوان مثال، دندان عقل اغلب دفن می‌شود. دندان‌های مرده محیط مناسبی برای کیست هستند.

. اگرچه کیست‌های دندانی معمولاً نتیجه برخی مشکلات یا عفونت‌های دندانی هستند، اما می‌توانند نشانه‌ای از یک بیماری متفاوت باشند.

کیست های دندانی دندان پزشکی برلیان

علائم کیست دندان

علائمی که بیماران باید به آن توجه داشته باشند در اینجا آمده است:

دندان‌های حساس یا دردناک

فاصله افتادن بین دندان‌ها یا جابجایی دندان‌ها

لق شدن دندان‌ها

ناراحتی هنگام فشار دادن روی یک ناحیه خاص لثه

تورم لثه

بی حسی در قسمتی از صورت (فشار کیست بر روی عصب)

اگر بیمار متوجه هر یک از این علائم شد و مشکوک شد که ممکن است کیست داشته باشد، باید در اسرع وقت با دندانپزشک خود مشورت کند.
کیست های دندانی دندان پزشکی برلیان

آیا کیست دندان خطرناک است؟ آیا کیست دندان باعث سرطان می­شود؟

برای پاسخ به این پرسش باید اول کیست­ها را بشناسیم. ویژگی­ها و علت کیست دندان را بدانیم. اما مهمترین مساله اقدام به موقع برای درمان است. حتی کوچکترین بیماریها را اگر به حال خود رها کنیم در دراز مدت قطعا خطرناک هستند.

در اینجا بد نیست اشاره کنیم که برا اساس آنچه که در سایت salamatmedia نیز آمده:

در حالت کلی کیست‌ها را می‌توان به دودسته خوش‌خیم و بدخیم تقسیم‌بندی کرد. کیست‌های خوش‌خیم همان توده‌های کوچکی هستند که معمولاً اصلاً دیده نمی‌شوند و یا عارضه خیلی بدی داخل دهان و فک ایجاد نمی‌کنند.

دسته دوم کیست‌ها بدخیم هستند. این توده می‌تواند به‌مرور بافت استخوانی فک را تخریب کند و با ایجاد عفونت مشکلات جبران‌ناپذیری را برای دهان و فک شما پدید بیاورد. در حالت کلی درصد خیلی کمی از کیست‌ها (بین ۱ تا ۶ درصد آن‌ها) ممکن است بدخیم و سرطانی باشند، اما غالب این توده‌ها خوش‌خیم هستند و مشکل حادی ایجاد نمی‌کنند.

اما در مورد کیست دندان، مراجعه سریع نه تنها باعث می­شود از بروز بیماریهای دیگر مثل سرطان جلوگیری شود، بلکه به نجات دندان آسیب دیده هم کمک می­کند. درمان فوری کیست دندان از هر گزینه دیگری بهتر است. برای اینکار می­توانید یک نوبت دندانپزشکی آنلاین بگیرید و بدون تلف کردن وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

انواع کیست دندانیکی از مهمترین نکاتی که بیماران دندانپزشکی باید بدانند این است که کیست‌ها انواع مختلفی دارند. سه نوع رایج آن کیست پری اپیکال، کیست دنتیژروس و کراتوسیست ادنتوژنیک است.

کیست پری آپیکال

این کیست شایع‌ترین کیست دندان است و نام های زیادی دارد. دندانپزشکان ممکن است از آن به عنوان کیست رادیکولار، کیست پریودنتال آپیکال، کیست انتهای ریشه یا به سادگی کیست دندان یاد کنند.

این کیست در اثر مرگ یا نکروز بافت پالپ داخل دندان ایجاد می‌شود. مرگ پالپ معمولاً در نتیجه پوسیدگی یا آسیب دندان است. هنگامی که نکروز پالپ رخ می‌دهد، باعث التهاب و ترشح سموم می‌شود، معمولاً این مساله در انتهای نوک ریشه رخ می­دهد، از این رو به آن “کیست انتهای ریشه” نیز می گویند.

کیست دنتی ژروس

این کیست معمولاً در ناحیه دندان عقل پایین یا نیش دائمی بالایی ظاهر می‌شود. در اطراف تاج یک دندان رشد نکرده تشکیل می‌شود.

چیزی که در بیشتر موارد باعث ایجاد این کیست می‌شود، فشاری است که دندان در حال رویش به فولیکول وارد می‌کند. فشار از جریان طبیعی خون جلوگیری می‌کند و به همین دلیل ممکن است مایع بین بافت قسمت تاجی و غشای مینا دندان جمع شود. این مایع باعث التهاب و عفونت می‌شود که نتیجه آن اغلب یک کیست دنتیژروس است.

متاسفانه تنها راه درمان این کیست کشیدن دندان و برداشتن کیست با جراحی کیست دندان است.

تفاوت بین کیست دندان و آبسه

کیست دندان در مقابل آبسه قطعاً شایع‌ترین معضلی است که بیماران هنگام تجربه تورم‌های دردناک در دهان دارند. بنابراین، بسیار مهم است که بیماران بدانند که تفاوت اصلی بین کیست دندان و آبسه، عفونت است. بیشتر کیست‌های دندانی عفونی نیستند، اما اگر عفونی شوند، آبسه نامیده می‌شوند. معمولاً آبسه در کیست دندانی یا نزدیک آن ایجاد می‌شود.

علت اصلی آبسه باکتری‌های موجود در لثه است. در بیشتر موارد، این به دلیل پوسیدگی دندان اتفاق می افتد. اگر بیمار آبسه کوچکی داشته باشد، می‌تواند آن را با آنتی بیوتیک درمان کند. با این حال، آبسه‌های بزرگ باید توسط جراح کیست دندان برداشته شوند.

درمان فوری کیست دندان

بیمارانی که از این عارضه رنج می‌برند می‌خواهند بدانند چگونه از شر کیست دندان خلاص شوند. راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما بهترین آنها جراحی کیست دندان و درمان کیست دندان (با تجویز دندانپزشک معتبر و مراجعه به دندانپزشکی تخصصی) است.

در بیشتر موارد، درمان آنتی بیوتیکی کار را انجام می‌دهد، اما اگر کیست بزرگ یا عفونی باشد، برداشتن کیست دندان ضروری است. قطعا جراحی کیست دندان از درمان آن با آنتی بیوتیک سریعتر است اما مهمترین مساله انجام توصیه دندانپزشک است. اگر او گزینه طولانی تر را پیشنهاد می­کند، صرفا به دنبال درمان فوری کیست دندان نباشید و به توصیه او عمل کنید.

درمان خانگی کیست دندان

جراحی کیست دندان ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد، اما خوشبختانه این تنها راه درمان این بیماری برای بیمار نیست. اگر شرایط کیست خفیف باشد و التهابی وجود نداشته باشد، بیماران می‌توانند آن را با آنتی بیوتیک مناسب کیست دندان درمان کنند. همچنین، در برخی موارد، درمان خانگی کیست دندان ممکن است کافی باشد. یکی از بهترین درمان های خانگی استفاده از محلول آب نمک می باشد که دکتر فراز تیموری در این باره می گوید:

سوالات رایج
کیست های دندانی دندان پزشکی برلیان

کیست دندان چیست؟

کیست یک کیسه حاوی مواد مایع یا نیمه جامد در در کنار و اطراف دندان یا لثه است.

 

تفاوت کیست و آبسه دندان چیست؟

بافت نرمی که در اطراف دندان شکل گرفته (کیست) از ابتدا عفونت ندارد اما اگر دچار عفونت شود به آن آبسه گفته می شود.

درمان فوری کیست دندان به چه شکل است؟

نوع درمان کیست دندان به نوع کیست و همچنین محل به وجود آمدن آن بستگی دارد. از انواع درمان های کیست دندان میتوان به درمان کیست با جراحی ، درمان با لیزر ، درمان از طریق کشیدن دندان یا مصرف آنتی بیوتیک ها و … اشاره کرد.

درپایان

با خواندن مطالب بالا مشخص شد که کیست دندان بیماری خطرناکی نیست. البته همانطور که گفته شد مراجعه سریع به دندانپزشک و درمان به موقع و اصولی از واجبات است. در نهایت با رعایت این موارد پاسخ به سوال “آیا کیست دندان خطرناک است؟” منفی است.

کیست های دندانی دندان پزشکی برلیان
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید